Obostrzenia mocno uderzyły w młodych pracowników!

Koronawirus z impetem uderzył w pracujące osoby młode. Duży odsetek ludzi młodych do 25 roku życia, zarówno w Warszawie jak i w Polsce pracuje w branżach dotkniętych drakońskimi obostrzeniami pandemicznymi. W bardzo trudnej sytuacji są tegoroczni absolwenci którzy planowali wejść na rynek pracy.
W Warszawie studiuje około 235 tysięcy osób, to drugie miasto w Europie pod względem tak licznej grupy studentów, około 80 procent z nich łączy naukę i pracę aby zarobić na swoje utrzymanie.

Młodzi ludzie są często zatrudniani w gastronomii, hotelarstwie, usługach, dokładnie w tych branżach, które najbardziej ucierpiały w wyniku działań mających na celu zatrzymanie pandemii. Na dzień dzisiejszy, liczba stanowisk pracy w dotkniętych sektorach, znacząco została zredukowana. Część młodych osób spoza Warszawy, która straciła źródło dochodu, nie mając środków na wynajem lokalu, zrezygnowała z mieszkania w drogiej Stolicy.

Jeszcze dłużej bez pracy

Z analizy rynku pracy już wiemy, że czas potrzebny na znalezienie zatrudnienia zdecydowanie się wydłużył. Z raportu jasno wynika, że do tej pory blisko 60 procent osób bez pracy szukało zatrudnienia krócej niż 90 dni. Dziś ten okres wydłużył się do 180 dni. Pracodawcy żyją w czasie ciągłych zmian i w niepewności, w efekcie wydłużają się różne procesy decyzyjne w firmach, dlatego warto, szczególnie w dzisiejszych czasach uzbroić się w cierpliwość.

Przebudowa CV sposobem na szybsze znalezienie pracy

Pandemia może jeszcze trwać przez cały 2021 rok, dlatego warto rozważyć próbę przebranżowienia i znalezienia pracy w branży która nie jest dotknięta „lockdownem”.
To ważna decyzja, która musi być przemyślana. Zanim kandydat zacznie pisać nowe CV, powinien zastanowić się na jakim stanowisku możne wykorzystać swoje predyspozycje i umiejętności. I czy nowa praca będzie dla niego satysfakcjonująca i pozwoli rozwijać się zawodowo.

Pierwsze wrażenie decydujące – mocne CV

Pomimo pandemii na rynku pracy nie brakuje ofert dla specjalistów, dla osób które posiadają odpowiednie umiejętności a także odpowiednie predyspozycje. Analizując gotowe CV wzory na różne stanowiska pracy można sprawdzić jakie umiejętności sprawdzą się na danym stanowisku.

Warto wykorzystać różne kanały w celu poszukiwania pracy

Nie wato się ograniczać, należy wykorzystać wszystkie możliwe sposoby aby wyjść z bezrobocia. Po przez uruchomienie kontaktów w rodzinie i znajomych, po przez poszukiwanie pracy na portalach ogłoszeniowych, po przez Urząd Pracy, oczywiście zgłoś się do urzędu pracy i zarejestruj się jako bezrobotny. Osoba bezrobotna może otrzymać propozycję kursów doszkalających, bądź wzięcia udziału w programie stażowym na stanowisku asystenckim itp.