Wymiana kopciuchów – zostało kilka dni na złożenie wniosku o 100 proc. dotacji

Masz stary kopcący piec? Złóż wniosek do końca roku 2020 a masz szansę otrzymać pełne (100 procentowe) dofinasowanie na zastąpienie starego kopciucha nową wersją, ekologicznego pieca. Czas się pośpieszyć, do końca roku pozostało już tylko kilka dni.

Warszawa stopniowo pozbywa się tzw. kopciuchów. W ramach programu wymiany starych nie ekologicznych źródeł ogrzewania, złożono do tej pory 1601 wniosków o dotację na wymianę starego źródła ogrzewania. A oto lista dzielnic i liczba złożonych wniosków: Wawer – 520 wniosków, Białołęka – 306 wniosków, Rembertów 169 wniosków, Wesoła – 142, Targówek – 109 wniosków.

Przypominamy że do końca roku 2022, kopicuchy (stare nie ekologiczne piece) powinny zniknąć z przestrzeni Stolicy, korzystanie z kopciuchów w 2023 roku będzie zakazane.

Dlatego warto się pośpieszyć aby uzyskać możliwie jak największa kwotę dofinansowanie, w roku 2020 kwota dotacji może pokryć nawet 100 procent kosztów inwestycji (od 12 tysięcy do 200 tysięcy zł). Natomiast, w 2021 roku, kwota dotacji może wynieść do 90 procent kosztów inwestycji, kolejno w roku 2022 roku możliwa kwota dotacji do 70 procent.

Załatw wszelkie formalności z finansowaniem bez wychodzenia z domu
Pomimo obostrzeń związanych z epidemią, mieszkańcy wciąż mają możliwość skorzystania z stołecznych dotacji, cały procedura odbywa się obecnie zdalnie, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Wnioski na wymianę starych pieców na paliwo stałe albo olej opałowy należy wysyłać do miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK).

Trzy możliwości złożenia wniosku:

  • poczta e-mail – wypełnić formularz (podpisać) następnie zeskanować i skan formularza wysłać na adres pocztowy e-mail: bopipk@um.warszawa.pl,
  • telefonicznie – zadzwonić pod numer 22 325 96 06 w dni robocze przedziale czasowym: 8.00-16.00. Specjaliści odpowiedzą na nasze pytania i wypełnią wniosek na podstawie informacji, które zostaną przekazane podczas rozmowy. Wniosek (formularz) w późniejszym terminie będzie można uzupełnić i złożyć na nim własnoręczny podpis,
  • korespondencyjnie – wypełniony wniosek w wersji papierowej należy wysłać na adres pocztowy: Urząd m.st. Warszawa, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa.

Pamiętaj, braki w przesłanym wniosku nie skutkują jego odrzucenia. Wniosek będzie procedowany. Wszelkie wątpliwości będą wyjaśniane telefonicznie lub mailowo.

Pozbądź się kopciucha z warszawską dotacją
W zamian za kopciucha można dostać dotację na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, instalację pompy ciepła, montaż pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego. W zamian za kopciucha można również otrzymać pieniądze na kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne itp.